Total Futbol Academy, Cincinnati, Ohio.

Team Accomplishments, 2016-17 Seasons

Spring 2017 Season

TFA G16U Elite – Coach Jay Kiley
Semi-Finalists, USYS Region II Championships


TFA G16U Premier – Coach John Volker
Champions, 2001 Red Division, Grove United Memorial


TFA G11U Premier – Coach Brian Hamad
Finalists, U12 Red Division, Cincinnati Memorial Showcase


TFA G15U Premier – Coach Mike Swafford
Advanced to Semi-Finals, G15 Red Division, Warrior Classic

TFA G13U Premier – Coach Laura Rose
Advanced to Semi-Finals, G13 White Division, Warrior Classic

TFA G12U Elite – Coach Sondra Pflum
Champions, G13 Red Division, Warrior Classic


TFA G12U Venom – Coach Megan Swafford
Advanced to Semi-Finals, G12 9v9 Red Division, Warrior Classic

TFA G11U Elite – Coach Ricky Powers
Finalists, G11 Gold Division, Warrior Classic

TFA B14U Premier – Coach JaBree Jones
Champions, B14 Red Division, Warrior Classic


TFA B12U Premier – Coach Scott Hutchinson
Champions, B12 9v9 Red Division, Warrior Classic


TFA B12U Elite – Coach Ryan Gray
Champions, B12 9v9 Gold Division, Warrior Classic


TFA B11U Premier – Coach Dan Barraza
Finalists, B11 Red Division, Warrior Classic


TFA B11U Elite – Coach Scott Hutchinson
Finalists, B11 Gold Division, Warrior Classic


TFA G12U Gold – Coach Mo Vela
Finalists, U12 Gold Division, Kolping Seth Stevens Memorial


TFA G10U Elite – Coach Joe Cramerding
Champions, U10 Division, Ohio State Cup (Cleveland)

Indiana ODP State Team Players
PlayerTFA Team
Joey BlackB13U Elite
Austin WellsB12U Elite
Ohio South ODP State Team Pool Players
PlayerTFA TeamPlayerTFA Team
Ethan HerbertB15U EliteEllie FlowerG16U Elite
Charlie MarstonB15U EliteMeghan GarryG15U Elite
Kendall HamiltonB14U EliteGrace MartinG15U Elite
Luke KingB14U PremierEllie RamerG15U Elite
Jose JareoB14U PremierNatalie SchutteG15U Elite
Alex McAfeeB14U EliteMadison LangdonG13U Elite
Michael SmithB14U EliteRylie PostelG13U Elite
Jack KennedyB13U EliteCaitlin BurgerG13U Elite
Zane ArarB13U EliteAva ArengoG12U Elite
Jordan DomoeB13U EliteSamantha ReamG12U Elite
Reece HeiselB13U EliteAbigail UnkrautG12U Elite
Sullivan SpencerB13U EliteLily RuehlG11U Elite
Peyton BroeringB12U PremierIsabelle SnowdenG11U Elite
Jonathan BurkartB12U Elite
Jason CosbyB12U Elite
Landon WagnerB12U Elite
Rowan BrownB11U Elite
AJ ManciniB11U Elite

TFA G16U Elite – Coach Jay Kiley
Champions, Ohio South State Cup


TFA G13U Elite – Coach Sam Klosterman
Finalists, Ohio South State Cup


TFA G12U Premier – Coach JaBree Jones
Advances to Ohio South President’s Cup Semi-Finals

TFA B11U Elite – Coach Scott Hutchinson
Advances to Ohio South President’s Cup Semi-Finals


TFA B12U Gold – Coach Lukas Deutenberg
Champions, U12 Blue division, Kings Hammer Crown Challenge


TFA teams progressing to Semi-Finals, Ohio South State Cup
TFA G12U Elite – Coach Sondra Pflum
TFA G13U Elite – Coach Sam Klosterman
TFA B14U Elite – Coach Erik Schoening
TFA G14U Elite – Coach Jay Kiley
TFA G16U Elite – Coach Jay Kiley
TFA B19U Elite – Coach Bill Volker

TFA G8U Elite – Coach Matt Ruehl
Finalists, U9 Gold division, Cincinnati West Soccer Fest


TFA G9U Venom – Coach Leo Neiheisel
Champions, U9 Silver division, Cincinnati West Soccer Fest


TFA G12U Gold – Coach Mo Vela
Champions, U12 Gold division, Cincinnati West Soccer Fest


TFA G15U Elite – Coach Chris Slusher
Finished #2, U15 White division, Crossroads of America Showcase

TFA G16U Elite – Coach Jay Kiley
Finished #1, U16 Red division, Crossroads of America Showcase

TFA B13U Elite – Coach Jim Price
Champions, U13 Red division, Louisville Cup

TFA B15U Elite – Coach Erik Schoening
Finished #2, U15 White division, Crossroads of America Showcase

TFA G8U Elite – Coach Matt Ruehl
Champions, U8 Premier division, Nike Challenge Cup


TFA G8U Gold – Coach Monica Smith
Champions, U8 evoSpeed division, Cincinnati United Elite Invitational


TFA G12U Elite – Coach Sondra Pflum
Finalists, U12 evoPower division, Cincinnati United Elite Invitational


TFA G13U Elite – Coach Sam Klosterman
Finalists, U13 evoPower division, Cincinnati United Elite Invitational

TFA G16U Premier – Coach John Volker
Finalists, U16 Elite division, Nike Challenge Cup


TFA G8U Elite – Coach Matt Ruehl
Finalists, GU9 Silver Division, TFA United CupTFA G9U Premier – Coach Tom Frey
Finalists, GU9 Gold Division, TFA United Cup

TFA G9U Gold – Coach Nina Walsh
Champions, GU9 Silver Division, TFA United Cup

TFA G10U Gold – Coach Greg Spilman
Finalists, GU10 Silver Division, TFA United Cup

TFA G11U Premier – Coach Brian Hamad
Finalists, GU11/12 Silver Division, TFA United Cup

TFA B12U Premier – Coach Scott Hutchinson
Champions, BU12 Gold Division, TFA United Cup
TFA G12U Gold – Coach Mo Vela
Champions, GU11/12 Silver Division, TFA United Cup


TFA B13U Elite – Coach Jim Price
Champions, BU13 Gold Division, TFA United Cup


TFA B13U Premier – Coach Annette Auciello
Finalists, BU13 Silver Division, TFA United Cup


TFA G14U Elite – Coach Jay Kiley
Champions, G13/14U Gold Division, TFA United Cup


TFA G14U Premier – Coach Laura Rose
Finalists, G13/14U Silver Division, TFA United Cup

TFA G9U Premier – Coach Tom Frey
Finalists – Cincinnati Elite Spring Thaw

TFA G10U Gold – Coach Greg Spilman
Champions – Middletown Spring Blast

TFA B11U Elite – Coach Scott Hutchinson
Finalists – Middletown Spring Blast

TFA G11U Elite – Coach Ricky Powers
Finalists – Cincinnati Elite Spring Thaw

TFA G12U Premier – Coach Jabree Jones
Finalists – Cincinnati Elite Spring Thaw

TFA B13U Elite – Coaches Jim Price, Dan Puterbaugh
Champions – Cincinnati Elite Spring Thaw

TFA G13U Elite – Coach Sam Klosterman
Finalists – Cincinnati Elite Spring Thaw

TFA B19U Elite – Coach Bill Volker
Finished #1, Jefferson Cup Showcase

TFA G13U Premier – Coach Laura Rose
Finalists, IFJ Turf Classic

TFA B13U Premier – Coach Annette Auciello
Finalists, IFJ Turf Classic